Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Poles, 25 A, Thermal Protection, Push Button
In Stock
$396.50
/each
Earn 396 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Pole...
Item 4WXG8
$396.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 164 |
| Brand | EATON |
| Features | Phase Loss Sensitivity |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 25 A |
| Phase | Three |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Thermal Units Required | None (Starter Includes Integrated Thermal Units) |
| Operator | Push Button |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Series | XTPB Series |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Frame Size/Width | 45mm (B Frame) |
| Starter Style | IEC |
| Number of Poles | 3 |
| Overload Protection Type | Thermal |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 20 A |
| Current AC | 25 A |
| Trip Class | 10 |
| Mfr. Model # | XTPB025BC1 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 39121512 |
Description
Manual Motor Protector, NEMA Size Not Applicable, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 1 1/2 hp, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 3 hp, Maximum Voltage Rating 600V AC, Number of Poles 3, Operator Push Button, Phase Three, Current AC 25 A, Horsepower @ Three Phase - 208V AC 5 hp, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 7 1/2 hp, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 15 hp, Series XTPB Series, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 20 hp, Maximum Overload Relay Current Setting 25 A