JobberLengthDrillBit, #13, HSS
In Stock
$4.02
/each
Earn 4 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, #13, HSS
Item 4UL83
$4.02
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Drill Bit Size | #13 |
| Material | High Speed Steel |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Point Type | Conventional |
| Shank Type | Straight |
| Standards | Not Rated |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Diameter | 11/64 in |
| Overall Length | 3-1/2 in |
| Flute Length | 2-5/16 in |
| Measurement System | Wire |
| Size Decimal Equivalent | 0.1850 |
| Mfr. Model # | 4UL83 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 23171609 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #13, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.1850, Wire, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through