Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 20 gal, Vertical, 2 hp, 5.5 cfm @ 90 psi
In Stock
$1,207.00
/each
Earn 1207 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 20 g...
Item 4TW29
$1,207.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2442 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Output Power | 2 hp |
| Current Rating | 15 A, 7.5 A |
| Maximum Operating Pressure | 135 psi |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Weight | 129 lb |
| Compressor Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Free Air Flow Rate | 5.5 cfm |
| Air Tank Style | Vertical |
| Air Tank Size | 20 gal |
| Input Voltage | 120V AC, 240V AC |
| Mfr. Model # | 4TW29 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
Portable Air Compressor, Lubrication Type Oil Lubricated, Air Tank Style Vertical, Output Power 2 hp, Free Air Flow Rate 5.5 cfm, Maximum Operating Pressure 135 psi, Air Tank Size 20 gal, Input Voltage 120V AC, 240V AC, Current Rating 15 A, 7.5 A, Sound Level 82 dBA, Weight 129 lb, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 5.50 cfm, Pump Type Reciprocating