Mini Capsule: 69.08 mm Dia, Barb, 12.7 mm Max Inlet Connection, 12.7 mm Max Outlet Connection
In Stock
$123.25
/each
Earn 123 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Mini Capsule: 69.08 mm Dia, Barb, 12.7 mm Max...
Item 4NVX1
$123.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Storage Protection Code | A |
| Diameter - Metric | 69.08 mm |
| Outlet Connection Type | Barb |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Prop65_WarningMessage | Compliance_Prop65_Short_CancerandRepro |
| Product Type | Filter Capsule |
| Maximum Outlet Connection - Metric | 12.7 mm |
| Inlet Connection Type | Barb |
| Autoclavable | Yes |
| Ozone Depleting Substance | N |
| California Prop 65 Cancer | Y |
| Maximum Inlet Connection - Metric | 12.7 mm |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Inlet Connection | 1/2 in |
| California Prop 65 Warning Short Message Compliancy | Y |
| Pore Size | 0.6 um |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | Y |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Freight Class Code | 18 |
| Housing Material | Polypropylene |
| Mfr. Model # | 22-CHBHH-006-1 |
Description
Mini Capsule, 69.08 mm Dia, 0.6 um