Filter Bag: Felt, Welded, Bag Size 1, 50 micron, 80 gpm, Max. Op Temp 275°F
In Stock
$162.75
/each
Earn 162 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Filter Bag: Felt, Welded, Bag Size 1, 50 micr...
Item 4NVE3
$162.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Bag Material | Felt |
| Compatible Filter Housing Manufacturer Part Number | EBG6D6F, EBG4D4F, EBG1S2T |
| Seam Type | Welded |
| Micron Rating | 50 micron |
| Manufacturer Part Number | G1PE50-Q |
| Bag Size | 1 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Collar Type | Ring |
| Flow Rate | 80 gpm |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Finish | Glazed |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Prop65_WarningMessage | Compliance_Prop65_Short_CancerandRepro |
| Freight Class Code | 18 |
| Maximum Temperature | 275 Degrees F |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| California Prop 65 Warning Short Message Compliancy | Y |
| Low Lead Compliance Level | NL |
| California Prop 65 Cancer | Y |
| Features | Perform at High Flow Rates and Viscosities to 10,000 cps or Higher, Carbon Steel Snap Ring for Positive Sealing in Competitive Vessels |
| Overall Length | 17-1/2 in |
| Ring Material | Plastic |
| Compatible Series | Parker E-Series Bag |
| Overall Diameter | 7 in |
| Material | Polyester |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Storage Protection Code | A |
| Compatible Mfr. Part Number | EB Vessel Series |
| Display Qty | 10 |
| Max. Operating Pressure | 70 psi |
| Reduces | Particulates, Solids |
| Surface Area | 2-1/2 sq ft |
| Bag Seam Type | Seamless |
| California Prop 65 Reproductive Harm | Y |
| Application | Adhesives, Coatings, Resin, Ink, Water, Paint, Petroleum Oil, Pre-filters for Finer Cartridges, Coolant, Bulk Chemical, Solvent |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Display Sell UOM | PK |
| Mfr. Model # | G1PE50-Q |
Description
FilterBag, 50micron, 171/2inL, Size1, PK10