Line Volt Mechanical Tstat: Heat or Cool, Auto, 44° to 86°F, Exposed Dial, 120 to 277V AC
In Stock
$292.75
/each
Earn 292 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HONEYWELL Line Volt Mechanical Tstat: Heat or Cool, Aut...
Item 4NE56
$292.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2890 |
| Brand | HONEYWELL |
| Mounting Direction | Vertical |
| Compatible System Type | Fan Coil Units, Electric Heating |
| Display Type | Analog |
| Number of Heating Stages | 1 |
| Overall Height | 4-9/16 in |
| Overall Width | 2-13/16 in |
| Includes Positive Off | No |
| Control Type | Exposed Dial |
| Switch Action | Open/Close on Rise |
| System Settings | Auto |
| Changeover Type | Automatic |
| Temperature Scale | Fahrenheit |
| Housing Material | Plastic |
| Voltage | 120 to 277V AC |
| Overall Depth | 1-13/16 in |
| Housing Color | Beige |
| Temperature Differential | 2 Degrees F |
| Temperature Control Range | 44 Degrees to 86 Degrees F |
| Application | Heat or Cool |
| Differential Type | Fixed |
| Switch Type | SPDT |
| Number of Cooling Stages | 1 |
| Mfr. Model # | T651A3018/U |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 41112209 |
Description
Line Volt Mechanical Tstat, Thermostat Switch Type SPDT, Thermostat Control Range 44 Degrees to 86 Degrees F, Thermostat Voltage 120 to 277V AC, Full Load Amps @ 120VAC 15 A, Full Load Amps @ 240VAC 4 A, Thermostat Programmable No, Remote Sensing Capability No, Thermostat Heating/Cooling Heating/Cooling, Remote Sensing Bulb Included No, Switch Action Open/Close on Rise, Number of Switches 1, Differential 2 Degrees F, Height 4 1/2 in, Width 2 15/16 in, Depth 1 1/2 in