Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 1 in NPT, 0.01 micron, 877 cfm, 250 psi Max Op Pressure
In Stock
$1,379.00
/each
Earn 1379 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 1 in NPT, 0...
Item 4HET6
$1,379.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2474 |
| Brand | PARKER |
| Pressure Drop | 10 psi |
| Overall Width | 4 in |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Air Outlet Size | 1 in |
| Maximum Operating Temperature | 130 Degrees F |
| Filter Type | Coalescing |
| Inlet | 1 in NPT |
| Filter Element Material | Borosilicate Microfiber |
| Freight Class Code | 15 |
| Series | 8000 |
| Filter Bowl Material | Steel |
| Number of Air Inlets | 1 |
| Drain Type | Automatic |
| Filter Efficiency | 93 % |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Air Outlet Type | NPT |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Number of Air Outlets | 1 |
| For Fluid Type | Water, Oil |
| Minimum Flow Rate | 55 scfm |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Maximum Operating Pressure | 250 psi |
| Maximum Flow Rate | 877 cfm |
| Air Inlet Type | NPT |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| For Substance Type | Oil, Dirt, Water |
| Maximum Flow @ 100 psi | 380 scfm |
| Minimum Operating Pressure | 15 psig |
| Overall Height | 13 in |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Includes | High Efficiency Coalescing Filter, Differential Pressure Indicators, Auto Drain |
| Seal Material | Buna-N |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Standards | FDA Approved, USDA Accepted |
| Drain Included | Yes |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Connection Style | Main Line |
| Air Inlet Size | 1 in |
| Storage Protection Code | A |
| Manufacturer Part Number | 8208N-1A1-DX |
| Mfr. Model # | 8208N-1A1-DX |
Description
Filter, 1" NPT, 877 cfm, 0.01 micron