Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/4 in NPT, 0.01 micron, 162 cfm, 250 psi Max Op Pressure
In Stock
$1,245.00
/each
Earn 1245 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/4 in NPT,...
Item 4HET2
$1,245.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2474 |
| Brand | PARKER |
| Air Inlet Size | 3/4 in |
| Filter Efficiency | 99.99 % |
| Maximum Flow Rate | 162 cfm |
| Filter Bowl Material | Steel |
| Drain Type | Automatic |
| Maximum Operating Pressure | 250 psi |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Filter Type | Coalescing |
| Air Inlet Type | NPT |
| Maximum Operating Temperature | 130 Degrees F |
| Overall Width | 4 in |
| Mfr. Model # | 8206N-1A1-BX |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161511 |
Description
Pneumatic Oil Filter, Filter Type Coalescing, Air Inlet Size 3/4 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 162 cfm, Maximum Operating Pressure 250 psi, Maximum Operating Temperature 130 Degrees F, Overall Width 4 in, Overall Height 13 in, Drain Included Yes, Filter Bowl Material Steel, Drain Type Automatic, Series 8000, Air Outlet Size 3/4 in, Air Outlet Type NPT, Filter Efficiency 99.99 Percent, Filter Element Material Borosilicate Microfiber, Filter Rating 0.01 micron