Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/8 in NPT, 0.01 micron, 36 cfm, 250 psi Max Op Pressure
In Stock
$494.25
/each
Earn 494 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/8 in NPT,...
Item 4HER4
$494.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2474 |
| Brand | PARKER |
| Maximum Operating Temperature | 130 Degrees F |
| Filter Bowl Material | Aluminum |
| Overall Width | 3-5/16 in |
| Maximum Operating Pressure | 250 psi |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Air Inlet Type | NPT |
| Filter Type | Coalescing |
| Drain Type | Automatic |
| Air Inlet Size | 3/8 in |
| Maximum Flow Rate | 36 cfm |
| Filter Efficiency | 99.9999 % |
| Mfr. Model # | 8003N-0A0-SA |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161511 |
Description
Pneumatic Oil Filter, Filter Type Coalescing, Air Inlet Size 3/8 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 36 cfm, Maximum Operating Pressure 250 psi, Maximum Operating Temperature 130 Degrees F, Overall Width 3 5/16 in, Overall Height 8 1/2 in, Drain Included Yes, Filter Bowl Material Aluminum, Drain Type Automatic, Series 8000, Air Outlet Size 3/8 in, Air Outlet Type NPT, Filter Efficiency 99.9999 Percent, Filter Element Material Borosilicate Microfiber, Filter Rating 0.01 micron