Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/8 in NPT, 0.01 micron, 145 cfm, 250 psi Max Op Pressure
In Stock
$605.50
/each
Earn 605 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/8 in NPT,...
Item 4HER3
$605.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2474 |
| Brand | PARKER |
| Series | 8000 |
| Filter Bowl Material | Aluminum |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Number of Air Inlets | 1 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Minimum Operating Pressure | 15 psig |
| Freight Class Code | 15 |
| Inlet | 3/8 in NPT |
| Overall Width | 3-5/16 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Manufacturer Part Number | 8003N-1A1-DX |
| Drain Type | Automatic |
| Filter Element Material | Borosilicate Microfiber |
| Number of Air Outlets | 1 |
| Air Inlet Type | NPT |
| Drain Included | Yes |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Filter Type | Coalescing |
| Includes | High Efficiency Coalescing Filter, 1/4 Turn Bayonet Bowl Closures, Pressure Relief Valve, Differential Pressure Indicators, Sightglass, Auto Drain |
| Pressure Drop | 10 psi |
| Air Outlet Type | NPT |
| Storage Protection Code | A |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Maximum Flow Rate | 145 cfm |
| For Substance Type | Oil, Dirt, Water |
| Overall Height | 8-1/2 in |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Air Outlet Size | 3/8 in |
| Air Inlet Size | 3/8 in |
| Filter Efficiency | 93 % |
| Maximum Operating Temperature | 130 Degrees F |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Seal Material | Buna-N |
| Connection Style | Main Line |
| Maximum Flow @ 100 psi | 63 scfm |
| Minimum Flow Rate | 9 scfm |
| For Fluid Type | Water, Oil |
| Maximum Operating Pressure | 250 psi |
| Sight Gauge Included | Yes |
| Standards | FDA Approved, USDA Accepted |
| Mfr. Model # | 8003N-1A1-DX |
Description
Filter, 3/8" NPT, 145 cfm, 0.01 micron