Pneumatic Oil Filter: 1/4 in NPT, 0.01 micron, 35 cfm, 250 psi Max Op Pressure, 130°F Max Op Temp
In Stock
$555.50
/each
Earn 555 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Pneumatic Oil Filter: 1/4 in NPT, 0.01 micron...
Item 4HER1
$555.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Maximum Operating Temperature | 130 Degrees F |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Overall Height | 8-1/2 in |
| Storage Protection Code | A |
| Ozone Depleting Substance | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Inlet | 1/4 in NPT |
| Includes | High Efficiency Coalescing Filter |
| Maximum Flow Rate | 35 cfm |
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Outlet Type | NPT |
| Drain Type | Automatic |
| Overall Width | 3-5/16 in |
| Filter Efficiency | 99.9999 % |
| Manufacturer Part Number | 8002N-0A0-SA |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Air Outlet Size | 1/4 in |
| Series | 8000 |
| Maximum Operating Pressure | 250 psi |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Filter Bowl Material | Aluminum |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Freight Class Code | 15 |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Air Inlet Size | 1/4 in |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Mfr. Model # | 8002N-0A0-SA |
Description
Filter, 1/4" NPT, 35 cfm, 0.01 micron