Jobber Length Drill Bit: 11.2 mm, 118° Point, Black Oxide HSS
In Stock
$23.72
/each
Earn 23 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CHICAGO-LATROBE Jobber Length Drill Bit: 11.2 mm, 118° Point,...
Item 4HAZ7
$23.72
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CHICAGO-LATROBE |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Material | High Speed Steel |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Type | Straight |
| Measurement System | Metric |
| Drill Bit Size | 11.2 mm |
| Overall Length | 142 mm |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Shank Diameter | 11.2 mm |
| Size Decimal Equivalent | 0.4409 |
| Standards | DIN 338 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Point Type | Conventional |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| Number of Flutes | 2 |
| List Number | 150 |
| Flute Length | 94 mm |
| Mfr. Model # | 47357 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 11.2 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.4409, Metric, Drill Bit Point Type Radial Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0