Pneumatic Oil Filter: 0.01 micron, 2 in NPT, 712 cfm, 290 psi Max Op Pressure, 4GPC4
In Stock
$1,907.00
/each
Earn 1907 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Pneumatic Oil Filter: 0.01 micron, 2 in NPT,...
Item 4GPC4
$1,907.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2473 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Manufacturer Part Number | 4GPC4 |
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Outlet Size | 2 in |
| Differential Pressure Indicator Included | Yes |
| Maximum Operating Pressure | 290 psi |
| Overall Height | 36 in |
| Air Inlet Size | 2 in |
| Inlet Size | 2 in NPT |
| Series | GT |
| Air Outlet Type | NPT |
| Drain Included | Yes |
| Gauge Included | Yes |
| Drain Type | Automatic |
| Maximum Flow Rate | 712 cfm |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Filter Type | Coalescing (0.01 micron), Coalescing |
| Overall Width | 7-3/16 in |
| Filter Bowl Material | Aluminum |
| Maximum Operating Temperature | 176 Degrees F |
| Mfr. Model # | 4GPC4 |
| Country of Origin | Turkey (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pneumatic Oil Filter, Filter Type Coalescing, Air Inlet Size 2 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 712 cfm, Maximum Operating Pressure 290 psi, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Overall Width 7 3/16 in, Overall Height 36 in, Drain Included Yes, Filter Bowl Material Aluminum, Drain Type Automatic, Series GT, Differential Pressure Indicator Included Yes, Air Outlet Size 2 in, Air Outlet Type NPT, Filter Rating 0.01 micron, For Fluid Type Oil, Water