Pneumatic Oil Filter: 0.01 micron, 3/4 in NPT, 88 cfm, 290 psi Max Op Pressure, 4GNY3
In Stock
$582.50
/each
Earn 582 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
SPEEDAIRE Pneumatic Oil Filter: 0.01 micron, 3/4 in NPT...
Item 4GNY3
$582.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2473 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Inlet Size | 3/4 in NPT |
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Outlet Size | 3/4 in |
| Storage Protection Code | A |
| Maximum Operating Pressure | 290 psi |
| Ozone Depleting Substance | N |
| For Fluid Type | Water, Oil |
| Prop65_WarningMessage | Compliance_Prop65_Short_CancerandRepro |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Tie Rod Included | Yes |
| Gauge Included | Yes |
| Filter Bowl Material | Aluminum |
| Number of Air Inlets | 1 |
| Filter Type (Combined with Rating) | Coalescing 0.01 micron |
| Series | GT |
| Freight Class Code | 15 |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Filter Type | Coalescing (0.01 micron), Coalescing |
| Manufacturer Part Number | 4GNY3 |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| California Prop 65 Cancer | Y |
| Overall Height | 21-5/8 in |
| Drain Type | Automatic |
| Filter Type (Broad with Rating) | Coalescing (0.01 micron) |
| Maximum Operating Temperature | 176 Degrees F |
| Differential Pressure Indicator Included | Yes |
| Air Inlet Size | 3/4 in |
| For Substance Type | Oil, Particles, Water, Oil Vapor |
| California Prop 65 Reproductive Harm | Y |
| California Prop 65 Warning Short Message Compliancy | Y |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Overall Width | 4-13/16 in |
| Drain Included | Yes |
| Number of Air Outlets | 1 |
| Air Outlet Type | NPT |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Maximum Flow Rate | 88 cfm |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Mfr. Model # | 4GNY3 |
Description
Filter, 3/4" NPT, 88 cfm