Pneumatic Oil Filter: 0.01 micron, 1/4 in NPT, 15 cfm, 290 psi Max Op Pressure, 4GNW9
In Stock
$499.75
/each
Earn 499 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Pneumatic Oil Filter: 0.01 micron, 1/4 in NPT...
Item 4GNW9
$499.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2473 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Air Inlet Type | NPT |
| Overall Height | 15-3/16 in |
| Gauge Included | Yes |
| Overall Width | 4 in |
| Maximum Operating Pressure | 290 psi |
| Air Outlet Type | NPT |
| Inlet Size | 1/4 in NPT |
| Manufacturer Part Number | 4GNW9 |
| Maximum Flow Rate | 15 cfm |
| Series | GT |
| Differential Pressure Indicator Included | Yes |
| Air Outlet Size | 1/4 in |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Filter Bowl Material | Aluminum |
| Filter Type | Coalescing (0.01 micron), Coalescing |
| Maximum Operating Temperature | 176 Degrees F |
| Drain Type | Automatic |
| Air Inlet Size | 1/4 in |
| Drain Included | Yes |
| Mfr. Model # | 4GNW9 |
| Country of Origin | Turkey (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pneumatic Oil Filter, Filter Type Coalescing, Air Inlet Size 1/4 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 15 cfm, Maximum Operating Pressure 290 psi, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Overall Width 4 in, Overall Height 15 3/16 in, Drain Included Yes, Filter Bowl Material Aluminum, Drain Type Automatic, Series GT, Differential Pressure Indicator Included Yes, Air Outlet Size 1/4 in, Air Outlet Type NPT, Filter Rating 0.01 micron, For Fluid Type Oil, Water