Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 20.5 ton System, Molecular Sieve, 9.3 in Lg
In Stock
$100.15
/each
Earn 100 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 20.5 ton...
Item 4E934
$100.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2882 |
| Brand | PARKER |
| Overall Length | 9.3 in |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| Operating Pressure - Maximum | 500 psi |
| Finish | Powder Painted |
| For System Size | 20.5 ton |
| For Refrigerant Type | R-404A, R-12, R-502, R-22, R-407A, R-407B, R-407C, R-507A, R-134A, R-402A, R-402B, R-410A, R-401A, R-401B, R-401C |
| For Refrigerant Group | HCFC, HFC, CFC |
| System Size - R-22 | 20.2 ton |
| System Size - R-410A | 19.7 ton |
| Body Material | Steel |
| Connection Size | 7/8 in |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| Overall Diameter | 3 in |
| Connection Type | Sweat |
| Mfr. Model # | 307S |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161516 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, Connection Size (In.) 7/8, Overall Length (In.) -, R-22 Capacity (Tons) 10 ton, Type Steel, For Use With All CFC, HCFC and HFC Refrigerants, Connection Solder, Description 100 Percent Molecular Sieve, R-410A Capacity 12 13/64 ton, Cut Out Length (In.) 7 3/4 in