Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 13.3 ton System, Molecular Sieve, 6.3 in Lg
In Stock
$62.50
/each
Earn 62 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 13.3 ton...
Item 4E933
$62.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2882 |
| Brand | PARKER |
| Display Sell UOM | EA |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| Connection | 5/8 in Sweat |
| Displayed Brand | PARKER |
| Overall Length | 6.3 in |
| Connection Size | 5/8 in |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| Connection Type | Sweat |
| Holding Capacity - R-22 | 8.1 oz |
| For Refrigerant Type | R-404A, R-12, R-502, R-22, R-407A, R-407B, R-407C, R-507A, R-134A, R-402A, R-402B, R-410A, R-401A, R-401B, R-401C |
| Water Capacity - R410a | 226 drop (125 Degrees F); 254 drop (75 Degrees F) |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Operating Pressure - Maximum | 500 psi |
| Connection Material | Copper |
| Core Type | Molecular Sieve |
| System Size - R-22 | 13 ton |
| Shell Length | 4.8 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Body Material | Steel |
| For System Size | 13.3 ton |
| For Refrigerant Group | HCFC, HFC, CFC |
| Contains Refrigerant? | N |
| Finish | Powder Painted |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Freight Class Code | 34 |
| Manufacturer Part Number | 165S |
| System Size - R-410A | 12.7 ton |
| Display Qty | 1 |
| Refrigerant Certificate Required to Purchase? | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Overall Diameter | 2.5 in |
| Water Capacity - R22 | 398 drop (125 Degrees F); 430 drop (75 Degrees F) |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Filter Area | 34 sq in |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Holding Capacity - R-410A | 7 oz |
| Storage Protection Code | A |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Mfr. Model # | 165S |
Description
Liquid Line Filter Dryer, 6.3in L, 500 psi