Impact Wrench: 3/4 in_5/8 in_7/8 in For A325 Bolt Size Capacity, 593 ft-lb Fastening Torque
In Stock
$4,090.00
/each
Earn 4090 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
MAKITA Impact Wrench: 3/4 in_5/8 in_7/8 in For A325...
Item 4DZJ2
$4,090.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 679 |
| Brand | MAKITA |
| Impact Rated | Impact Rated |
| Breakaway Torque | 593 ft-lb |
| Fastening Torque | 593 ft-lb |
| Handle Type | D-Handle |
| Lock-Off Switch | No Lock-Off Switch |
| Standards | UL Listed |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Housing Material | Steel |
| Tool Style | Full-Size |
| Power Source | Corded |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Tool Weight | 10.6 lb |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Cord Length | 96 in |
| Current | 12 A |
| No Load Speed | 18 RPM |
| Max. Torque | 600 ft-lb |
| Voltage | 120 V AC |
| Explosive Environment Rated | No |
| Display Sell UOM | EA |
| Overall Length | 9-7/8 in |
| Storage Protection Code | A |
| For A490 Bolt Size Capacity | 5/8 in, 3/4 in |
| Handle Material | Plastic |
| Display Qty | 1 |
| Manufacturer Part Number | 6922NB |
| Drive Shape | Square |
| California Prop 65 Cancer | N |
| For A325 Bolt Size Capacity | 5/8 in, 3/4 in, 7/8 in |
| Plug Type | Two-Prong |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Freight Class Code | 67 |
| Drive Size | 3/4 in, 7/8 in |
| Includes | Inner Sleeve 7/8"-M22, Outer Sleeve 3/4"-M20, Outer Sleeve 7/8"-M22, Screwdriver and Steel Tool Case |
| Features | Anti-Slipping Mechanism, Tip Lever for Ejecting Sheared Tips |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Mfr. Model # | 6922NB |
Description
Impact Wrench, 12 A, 120 V AC