Jobber Drill, #80, HSS, PK6
In Stock
$1.82
/each
Earn 1 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD Jobber Drill, #80, HSS, PK6
Item 4DKY7
$1.82
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Flute Type | Spiral |
| Drill Bit Size | #80 |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length | 1/4 in |
| Point Type | Conventional |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Shank Diameter | 1/64 in |
| Shank Type | Straight |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Finish/Coating | Bright (Uncoated) |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length | 3/4 in |
| Measurement System | Wire |
| Size Decimal Equivalent | 0.0135 |
| Standards | Not Rated |
| Mfr. Model # | 4DKY7 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #80, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0135, Wire, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through, Package Quantity 6