Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 30 gal, Vertical, 2 hp, 5.5 cfm @ 90 psi
In Stock
$1,301.00
/each
Earn 1301 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 30 g...
Item 48UY04
$1,301.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2442 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Free Air Flow Rate | 5.5 cfm |
| Weight | 178 lb |
| Maximum Operating Pressure | 135 psi |
| Air Tank Style | Vertical |
| Input Voltage | 120V AC, 240V AC |
| Current Rating | 15 A, 7.5 A |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Air Tank Size | 30 gal |
| Compressor Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Output Power | 2 hp |
| Mfr. Model # | 48UY04 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
Portable Air Compressor, Lubrication Type Oil Lubricated, Air Tank Style Vertical, Output Power 2 hp, Free Air Flow Rate 5.5 cfm, Maximum Operating Pressure 135 psi, Air Tank Size 30 gal, Input Voltage 120V AC, 240V AC, Current Rating 15 A, 7.5 A, Sound Level 82 dBA, Weight 178 lb, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 4.90 cfm, Pump Type Reciprocating, Number of Stages 1, Motor Type Induction