Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 6 Flute, 12 mm Mill Dia, 26 mm LOC
In Stock
$167.75
/each
Earn 167 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 48LN39
$167.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA HANITA |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Metric |
| Helix Angle | 50 Degrees |
| Single End/Double End | Single |
| Material Application | Hardened Steel |
| Flute Type | Spiral |
| Number of Flutes | 6 |
| Corner Radius | 0.5 mm |
| End Mill Application | Finishing |
| Flute Spacing | Fixed |
| Material - Machining | Carbide |
| Length of Cut | 26 mm |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Finish - Machining | AlTiN |
| ISO Material Group | H |
| Milling Diameter | 12 mm |
| List Number | D518 |
| Shank Dia. | 12 mm |
| Overall Length | 83 mm |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Mfr. Model # | D51812005W |
| Country of Origin | Israel (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 12 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Weldon Flat, Metric, 0.5 mm, 26 mm, 83 mm