Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 6 Flute, 8 mm Mill Dia, 19 mm LOC
In Stock
$87.25
/each
Earn 87 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 48LN36
$87.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA HANITA |
| Corner Radius | 1 mm |
| Flute Type | Spiral |
| Helix Angle | 50 Degrees |
| Material Application | Hardened Steel |
| Overall Length | 63 mm |
| Flute Spacing | Fixed |
| Length of Cut | 19 mm |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Application | Finishing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Milling Diameter | 8 mm |
| Material - Machining | Carbide |
| Measurement System | Metric |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| ISO Material Group | H |
| Number of Flutes | 6 |
| Single End/Double End | Single |
| Shank Dia. | 8 mm |
| List Number | D518 |
| Mfr. Model # | D51808003W |
| Country of Origin | Israel (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 8 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Weldon Flat, Metric, 1 mm, 19 mm, 63 mm