Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 5 Flute, 6 mm Mill Dia, 13 mm LOC
In Stock
$69.00
/each
Earn 69 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 48LD02
$69.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA HANITA |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| End Mill Application | Finishing |
| ISO Material Group | S, M |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Number of Flutes | 5 |
| Shank Dia. | 6 mm |
| Milling Diameter | 6 mm |
| Helix Angle | 38 Degrees |
| Flute Spacing | Variable |
| Material - Machining | Carbide |
| Measurement System | Metric |
| Finish - Machining | AlTiN |
| List Number | 57NC |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Neck Dia. | 5.64 mm |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Overall Length | 63 mm |
| Length of Cut | 13 mm |
| Flute Type | Spiral |
| Corner Radius | 1.5 mm |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Single End/Double End | Single |
| Neck Length | 18 mm |
| Mfr. Model # | 57NC06042W |
| Country of Origin | Israel (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 6 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Weldon Flat, Metric, 1.5 mm, 13 mm, 63 mm