Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 5 Flute, 20 mm Mill Dia, 38 mm LOC
In Stock
$511.50
/each
Earn 511 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 48LC28
$511.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA HANITA |
| Measurement System | Metric |
| Helix Angle | 38 Degrees |
| Single End/Double End | Single |
| Flute Spacing | Variable |
| Length of Cut | 38 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Dia. | 20 mm |
| Milling Diameter | 20 mm |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Overall Length | 104 mm |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| ISO Material Group | P, K |
| Number of Flutes | 5 |
| List Number | 577C |
| Flute Type | Spiral |
| End Mill Application | Finishing |
| Material Application | Steel, Cast Iron |
| Corner Radius | 0.75 mm |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Material - Machining | Carbide |
| Mfr. Model # | 577C20007W |
| Country of Origin | Israel (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 20 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Weldon Flat, Metric, 0.75 mm, 38 mm, 104 mm