Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 7 Flute, 16 mm Mill Dia, 80 mm LOC
In Stock
$392.25
/each
Earn 392 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 48KA66
$392.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA HANITA |
| Measurement System | Metric |
| Flute Type | Spiral |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Length of Cut | 80 mm |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Shank Dia. | 16 mm |
| Corner Radius | 0.5 mm |
| Finish - Machining | AlTiN |
| End Mill Application | Finishing |
| ISO Material Group | S, M |
| Flute Spacing | Variable |
| Overall Length | 141 mm |
| Helix Angle | 38 Degrees |
| Material - Machining | Carbide |
| Milling Diameter | 16 mm |
| Number of Flutes | 7 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| List Number | 771E/772E |
| Single End/Double End | Single |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Mfr. Model # | 772E16026T |
| Country of Origin | Israel (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 16 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 0.5 mm, 80 mm, 141 mm