Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 5 Flute, 20 mm Mill Dia, 38 mm LOC
In Stock
$536.50
/each
Earn 536 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 48JZ18
$536.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA HANITA |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Neck Dia. | 18.8 mm |
| Corner Radius | 0.5 mm |
| Length of Cut | 38 mm |
| Shank Type - Machining | Safe-Lock |
| ISO Material Group | S, M |
| Milling Diameter | 20 mm |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Helix Angle | 38 Degrees |
| List Number | 57NE |
| Measurement System | Metric |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Neck Length | 60 mm |
| Flute Spacing | Variable |
| Single End/Double End | Single |
| Number of Flutes | 5 |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Shank Dia. | 20 mm |
| Overall Length | 115 mm |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Application | Finishing |
| Mfr. Model # | 57NE20027V |
| Country of Origin | Israel (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 20 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Safe-Lock, Metric, 0.5 mm, 38 mm, 115 mm