Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 5 Flute, 20 mm Mill Dia, 38 mm LOC
In Stock
$533.00
/each
Earn 533 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 48JY91
$533.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA HANITA |
| Milling Diameter | 20 mm |
| ISO Material Group | S, M |
| Flute Type | Spiral |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Application | Finishing |
| Length of Cut | 38 mm |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Type - Machining | Safe-Lock |
| Single End/Double End | Single |
| Measurement System | Metric |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Shank Dia. | 20 mm |
| Corner Radius | 0.75 mm |
| Helix Angle | 38 Degrees |
| Overall Length | 104 mm |
| List Number | 577E |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Number of Flutes | 5 |
| Flute Spacing | Variable |
| Mfr. Model # | 577E20017V |
| Country of Origin | Israel (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 20 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Safe-Lock, Metric, 0.75 mm, 38 mm, 104 mm