Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 5 Flute, 5/16" Mill Dia, 1-1/4" LOC
In Stock
$79.20
/each
Earn 79 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 48JE72
$79.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA HANITA |
| Flute Spacing | Variable |
| Corner Radius | 0.03 in |
| End Mill Cutting Type | Non-Center Cutting |
| Helix Angle | 43 Degrees |
| Number of Flutes | 5 |
| Overall Length | 3 in |
| ISO Material Group | S, M |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Length of Cut | 1.25 in, 1-1/4 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Measurement System | Inch |
| Flute Type | Spiral |
| Milling Diameter | 0.3125 in, 5/16 in |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Shank Dia. | 5/16 in |
| List Number | 5W1S |
| End Mill Application | Finishing |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Material - Machining | Carbide |
| Single End/Double End | Single |
| Mfr. Model # | TM5W1S08003B |
| Country of Origin | Israel (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.3125 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.03 in, 1.25 in, 3 in