Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 7 Flute, 3/4" Mill Dia, 1-1/2" LOC
In Stock
$582.50
/each
Earn 582 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 48GW46
$582.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA HANITA |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Helix Angle | 38 Degrees |
| Flute Type | Spiral |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Measurement System | Inch |
| Corner Radius | 0.12 in |
| End Mill Cutting Type | Non-Center Cutting |
| List Number | 7VNX |
| End Mill Application | Finishing |
| Shank Dia. | 3/4 in |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Neck Dia. | 0.705 in |
| Number of Flutes | 7 |
| ISO Material Group | S, M |
| Flute Spacing | Variable |
| Length of Cut | 1-1/2 in, 1.5 in |
| Milling Diameter | 0.75 in, 3/4 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Single End/Double End | Single |
| Material - Machining | Carbide |
| Neck Length | 3.125 in |
| Overall Length | 5-1/2 in |
| Mfr. Model # | 7VNX19007ET |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.12 in, 1.5 in, 5 1/2 in