Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 7 Flute, 1/2" Mill Dia, 1" LOC
In Stock
$216.25
/each
Earn 216 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 48GW37
$216.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2187 |
| Brand | WIDIA HANITA |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Corner Radius | 0.03 in |
| End Mill Application | Finishing |
| End Mill Cutting Type | Non-Center Cutting |
| Single End/Double End | Single |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Overall Length | 4-1/2 in |
| Helix Angle | 38 Degrees |
| ISO Material Group | S, M |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Neck Length | 2.375 in |
| Shank Dia. | 1/2 in |
| Length of Cut | 1 in |
| Measurement System | Inch |
| Shank Type - Machining | Straight |
| List Number | 7VNX |
| Neck Dia. | 0.47 in |
| Milling Diameter | 0.5 in, 1/2 in |
| Number of Flutes | 7 |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Flute Spacing | Variable |
| Flute Type | Spiral |
| Material - Machining | Carbide |
| Mfr. Model # | 7VNX13005BT |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.5 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.03 in, 1 in, 4 1/2 in