Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 7 Flute, 1" Mill Dia, 3" LOC, 0.06" Rad
In Stock
$728.00
/each
Earn 728 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 48GW22
$728.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA HANITA |
| Flute Type | Spiral |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| ISO Material Group | S, M |
| Milling Diameter | 1 in |
| Finish - Machining | AlTiN |
| List Number | 7V1E |
| Material - Machining | Carbide |
| Measurement System | Inch |
| Shank Dia. | 1 in |
| Flute Spacing | Variable |
| Corner Radius | 0.06 in |
| End Mill Application | Finishing |
| Helix Angle | 38 Degrees |
| Overall Length | 5-1/2 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Single End/Double End | Single |
| Length of Cut | 3 in |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Number of Flutes | 7 |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Mfr. Model # | 7V1E25008CT |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 1 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.06 in, 3 in, 5 1/2 in