Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 7 Flute, 3/8" Mill Dia, 1-1/8" LOC
In Stock
$119.50
/each
Earn 119 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 48GW09
$119.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA HANITA |
| Helix Angle | 38 Degrees |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Corner Radius | 0.015 in |
| End Mill Application | Finishing |
| Flute Spacing | Variable |
| List Number | 7V1E |
| Measurement System | Inch |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Milling Diameter | 3/8 in, 0.375 in |
| Number of Flutes | 7 |
| ISO Material Group | S, M |
| Overall Length | 3 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Single End/Double End | Single |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Dia. | 3/8 in |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Material - Machining | Carbide |
| Length of Cut | 1.125 in, 1-1/8 in |
| Mfr. Model # | 7V1E10004AT |
| Country of Origin | Israel (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.015 in, 1.125 in, 3 in