Long Handle Tool Rack: 38 in x 24 in x 75 in, 240 lb Capacity, Steel, Black, Powder Coated
In Stock
$445.00
/each
Earn 445 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
WESTWARD Long Handle Tool Rack: 38 in x 24 in x 75 in,...
Item 48GE61
$445.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1236 |
| Brand | WESTWARD |
| Overall WxDxH | 38 in x 24 in x 75 in |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Storage Protection Code | A |
| California Prop 65 Warning Short Message Compliancy | Y |
| Prop65_WarningMessage | Compliance_Prop65_Short_CancerandRepro |
| Material | Steel |
| Manufacturer Part Number | 48GE61 |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Overall Width | 38 in |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Includes | (10) Movable Hooks |
| California Prop 65 Reproductive Harm | Y |
| Overall Height | 75 in |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Load Capacity | 240 lb |
| Finish | Powder Coated |
| Freight Class Code | 196 |
| California Prop 65 Cancer | Y |
| Color | Black |
| Overall Depth | 24 in |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Mfr. Model # | 48GE61 |
Description
Lng Hndl Tol Rck, 24inx75inx38in, Black