Miniature Circuit Breaker: 70 A, 277/480V AC, Three Phase, 14kA at 277/480V AC, 3 Poles, Std
In Stock
$1,349.00
/each
Earn 1349 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Miniature Circuit Breaker: 70 A, 277/480V AC,...
Item 46MX57
$1,349.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 183 |
| Brand | EATON |
| Circuit Breaker Mounting Style | Bolt On |
| Phase | Three |
| Amps | 70 A |
| Number of Poles | 3 |
| Max. AIR Rating | 14kA at 277/480V AC |
| AC Voltage Rating | 277/480V AC |
| Circuit Breaker Type | Standard |
| Mfr. Model # | GHB3070 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121601 |
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 70 A, AC Voltage Rating 277/480V AC, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating 125/250V DC, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Bolt On, Compatible Panelboard/Load Center Series 1A, Phase Three, Series GHB, Max. AIR Rating 14kA at 277/480V AC, For Use With Eaton Powerline Panelboards, Terminal Connection Screw Clamp, Frame Size 100/GHB, Length 4 in, Width 3 in, Depth 2.63 in, Min. Operating Temp. -4 Degrees F