Miniature Circuit Breaker: 15 A, 277V AC, Single Phase, 14kA at 277V AC, 1 Poles, Std
In Stock
$283.50
/each
Earn 283 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Miniature Circuit Breaker: 15 A, 277V AC, Sin...
Item 46MX30
$283.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 183 |
| Brand | EATON |
| AC Voltage Rating | 277V AC |
| Circuit Breaker Mounting Style | Bolt On |
| Amps | 15 A |
| Number of Poles | 1 |
| Phase | Single |
| Max. AIR Rating | 14kA at 277V AC |
| Circuit Breaker Type | Standard |
| Mfr. Model # | GHB1015 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121601 |
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 15 A, AC Voltage Rating 277V AC, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 1, DC Voltage Rating 125V DC, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Bolt On, Compatible Panelboard/Load Center Series 1A, Phase Single, Series GHB, Max. AIR Rating 14kA at 277V AC, For Use With Eaton Powerline Panelboards, Terminal Connection Screw Clamp, Frame Size 100/GHB, Length 4 in, Width 1 in, Depth 2.63 in, Min. Operating Temp. -4 Degrees F