Jobsite Light: M18™, Site Light, 2, 200 lm Max., 3 Modes, 10 3/8 in Max. Ht, 18V DC
In Stock
$237.25
/each
Earn 237 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
MILWAUKEE Jobsite Light: M18™, Site Light, 2, 200 lm Ma...
Item 465X07
$237.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 652 |
| Brand | MILWAUKEE |
| Maximum Head Rotation Angle | 0 Degrees |
| Tool Series | RADIUS(TM) |
| Light Distribution | 90 Degrees, 360 Degrees |
| Voltage | 18V DC |
| CEC Title 20 Regulated Product? | N |
| Green_Message | Compliance_Green_EnvPref |
| Focus | Flood |
| Brightness Level | 1,000 lm, 2,200 lm, 250 lm |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Product Type | Site Light |
| Light Output Mode | Low, High, Medium |
| Display Sell UOM | EA |
| Display Qty | 1 |
| Min. Brightness | 250 lm |
| Lamp Life at Maximum Lumens Rating | 18 hr |
| Run Time | 16 hr |
| Includes Battery | Tool Only |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Manufacturer Part Number | 2144-20 |
| Features | Polycarbonate Lens, LED Limited Lifetime Warranty |
| Max. Height | 10-3/8 in |
| Wireless Tool Tracking | No |
| Select Green or Environmentally Friendly Attribute | Product is Rechargeable |
| Switch Type | Push Button |
| Standards | UL Listed |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Water Penetration Rating | IP54 |
| Max. Height Grouping | 6 to 12 in |
| Lamp Life Battery Capacity Rating | 5 Ah |
| Mount Type | Floor Stand, Hook |
| Included Accessories_Tool, Battery, Charger | Tool Only |
| Power Source | Cordless, Corded |
| Number of Light Output Modes | 3 |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Replacement Lamps | No |
| Storage Protection Code | A |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | Y |
| Number of Chargers Included | 0 |
| Max. Brightness | 2,200 lm |
| Lamp Type | LED |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Tool Width | 7-7/8 in |
| Tool Weight | 4.37 lb |
| Freight Class Code | 29 |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| CEC Title 20 Compliant? | N |
| Overall Length | 8 in |
| CEC Title 20 Part Number Registered in MAEDBS? | N |
| Battery Platform | M18(TM) |
| Head Type | Fixed |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Max. Brightness Range | 1,500 to 2,999 lm |
| Number of Batteries Included | 0 |
| Mfr. Model # | 2144-20 |
Description
Jobsite Light, LED, 2, 200 lm