Liquid Line Filter Dryer, 16 in L, 650 psi
In Stock
$289.00
/each
Earn 289 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer, 16 in L, 650 psi
Item 463L47
$289.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| For Refrigerant Type | R-410A |
| For Refrigerant Group | HC, HCFC, HFO, HFC |
| Connection Type | Sweat |
| Finish | Powder Painted |
| Number of Cores | 1 |
| Standards | UL Listed |
| Connection Size | 1-1/8 in |
| Overall Diameter | 3 in |
| Overall Length | 16 in |
| For System Size | 20 ton |
| Operating Pressure - Maximum | 650 psi |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| Mfr. Model # | LLD-609S |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161516 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, Connection Size (In.) 1-1/8, Overall Length (In.) 15 7/8 in, R-22 Capacity (Tons) 20 ton, Number of Cores 1, Type Sweat, For Use With Air Conditioning Systems, Connection ODF, Description 650 PSIG, Solid Molded Desiccant Core, R-410A Capacity 20 ton, Cut Out Length (In.) 14 1/16 in