Diesel Filter Element: Cartridge, 6 in Outside Dia, 13 7/8 in Overall Ht, O-Ring
In Stock
$473.50
/each
Earn 473 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Diesel Filter Element: Cartridge, 6 in Outsid...
Item 45YM86
$473.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Includes | O-Ring |
| Outside Diameter | 6 in |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Product Type | Fuel Filter Cart Replacement Filter |
| Compatible Fluid Type | Diesel Fuel |
| Filter Design | Cartridge |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Inside Diameter | 1-1/2 in |
| Overall Height | 13-7/8 in |
| Nominal Filter Rating | 1 micron |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Freight Class Code | 15 |
| Storage Protection Code | A |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Mfr. Model # | 945515 |
Description
Diesel Filter Element, Cartridge, 1 Micron