Portable Air Compressor: Oil Free, 3 gal, Hot Dog, 0.75 hp, 2.6 cfm @ 90 psi, 120V AC
In Stock
$375.50
/each
Earn 375 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Portable Air Compressor: Oil Free, 3 gal, Hot...
Item 45PL19
$375.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2441 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Current Rating | 12 A |
| Weight | 40 lb |
| Output Power | 0.75 hp |
| Air Tank Size | 3 gal |
| Air Tank Style | Hot Dog |
| Input Voltage | 120V AC |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Compressor Lubrication Type | Oil Free |
| Maximum Operating Pressure | 135 psi |
| Free Air Flow Rate | 2.6 cfm |
| Mfr. Model # | 45PL19 |
| Country of Origin | Taiwan (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
Portable Air Compressor, Lubrication Type Oil Free, Air Tank Style Hot Dog, Output Power 0.75 hp, Free Air Flow Rate 2.6 cfm, Maximum Operating Pressure 135 psi, Air Tank Size 3 gal, Input Voltage 120V AC, Current Rating 12 A, Sound Level 86 dBA, Weight 40 lb, Motor Type Universal