Jobber Length Drill Bit, 7/32 in, Cobalt
In Stock
$10.22
/each
Earn 10 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Jobber Length Drill Bit, 7/32 in, Cobalt
Item 45KN03
$10.22
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Number of Flutes | 2 |
| Standards | Not Rated |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Shank Diameter | 7/32 in |
| ISO Material Group | H |
| Size Decimal Equivalent | 0.2188 |
| Material | Cobalt |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Point Type | Split |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Shank Type | Straight with Three Flats |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Overall Length | 3-7/8 in |
| Drill Bit Size | 7/32 in |
| Material Application | Steel, Aluminum, Cast Iron |
| Flute Type | Spiral |
| Flute Length | 2-9/16 in |
| Mfr. Model # | 48-89-2311 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 7/32 in, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , Cobalt, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.2188, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through