Oil Filter Wrench: Spring Steel Strap, 1 1/2 in Strap Wd, 1/2 in Drive Size
In Stock
$14.29
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD Oil Filter Wrench: Spring Steel Strap, 1 1/2...
Item 45JW51
$14.29
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 884 |
| Brand | WESTWARD |
| Overall Length | 212 mm |
| Strap Material | Spring Steel |
| Product Type | Oil Filter Wrench Strap |
| Strap Length | 16-3/4 in |
| Strap Width | 1-1/2 in |
| Drive Size | 1/2 in |
| Filter Capacity (Min-Max) | 4-5/8 in to 5-1/8 in |
| Mfr. Model # | 45JW51 |
| Country of Origin | Taiwan (subject to change) |
| UNSPSC | 27111714 |
Description
Oil Filter Wrench, Oil Filter Wrench to use with Ratchet, For Outside Diameter 4 5/8 in to 5 1/8 in, Handle Length Not Applicable, Strap Width 1 1/2 in, Strap Length 16 3/4 in, Strap Material Spring Steel, Not Applicable, Alloy Steel, Black Oxide