Oil Filter Wrench: Plastic/Rubber, Spring Steel Strap, 1 in Strap Wd
In Stock
$23.50
/each
Earn 23 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD Oil Filter Wrench: Plastic/Rubber, Spring Ste...
Item 45JW47
$23.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 884 |
| Brand | WESTWARD |
| Strap Material | Spring Steel |
| Overall Length | 9-1/2 in |
| Strap Width | 1 in |
| Filter Capacity (Min-Max) | 2-7/8 in to 3-1/4 in |
| Strap Length | 10-5/16 in |
| Product Type | Oil Filter Strap Wrench |
| Handle Length | 4-13/16 in |
| Material | Rubber, Plastic |
| Mfr. Model # | 45JW47 |
| Country of Origin | Taiwan (subject to change) |
| UNSPSC | 27111714 |
Description
Oil Filter Wrench, Oil Filter Wrench with Handle, For Outside Diameter 2 7/8 in to 3 3/8 in, Handle Length 4 13/16 in, Strap Width 1 in, Strap Length 10 5/16 in, Strap Material Spring Steel, Black, Red, Alloy Steel, Black Oxide, Chrome Plated