Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 3/4 in Lng, 3 PK
In Stock
$51.75
/each
Earn 51 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 44U730
$51.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| System of Measurement | Inch |
| Inside Diameter | 0.63 in |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Free Length | 1-3/4 in |
| Outside Diameter | 1.25 in |
| Series | US |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Rate | 1,816 lb/in |
| Die Spring Color | Gold |
| Mfr. Model # | 105607 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161905 |
Description
Die Spring, Heavy Duty, Color Gold, Chrome Silicone Alloy Steel, Finish Paint, Overall Length 1-3/4 In., Outside Dia. 1-1/4 In.End Type Closed & GroundFor Hole Size 1.25 In., For Rod Size 5/8 In.Spring Rate 1816 lb./in.