Jobber Drill, 7.00mm, HSS
In Stock
$20.10
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WALTER TITEX Jobber Drill, 7.00mm, HSS
Item 441V02
$20.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WALTER TITEX |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Point Type | Conventional |
| Flute Type | Spiral |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Size Decimal Equivalent | 0.2756 |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Finish/Coating | Bright (Uncoated) |
| Shank Type | Straight |
| Overall Length | 109 mm |
| Material | High Speed Steel |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Length | 69 mm |
| Measurement System | Metric |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Bit Size | 7 mm |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Shank Diameter | 7 mm |
| Standards | DIN 338 |
| Mfr. Model # | A1222-7 |
| Country of Origin | France (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 7 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.2756, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through