Ratchet Kit: 55 ft-lb Fastening Torque, 55 ft-lb Torque - Max, 200 RPM No Load Speed, M12™
In Stock
$619.50
/each
Earn 619 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Ratchet Kit: 55 ft-lb Fastening Torque, 55 ft...
Item 435FZ1
$619.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Power Source | Cordless |
| Battery Platform | M12(TM) |
| Head Width | 1-5/8 in |
| Tool Series | M12 FUEL(TM) |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Fastening Torque | 55 ft-lb |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Voltage | 12 V DC |
| Includes Battery | Tool Only |
| Drive Size | 3/8 in |
| No Load Speed | 200 RPM |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Drive Shape | Square |
| Motor Type | Brushless |
| Overall Length | 14-1/4 in |
| Mfr. Model # | 2560-20 49-66-7009 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Ratchet Kit, Cordless, Voltage 12 V DC, Fastening Torque 55 ft-lb, Drive Size 3/8 in, Side to Center 1 in, Head Width 1 5/8 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type In-Line, Number of Batteries Included 0, Battery Capacity Not Applicable, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM), Overall Length 14 1/4 in, Wireless Tool Tracking No, Tool Weight 2.6 lb