M18 FUEL Band Saw + M12 FUEL Band Saw
In Stock
$873.50
/each
Earn 873 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M18 FUEL Band Saw + M12 FUEL Band Saw
Item 435FH4
$873.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Motor Type | Brushless |
| Includes Battery | Tool Only |
| Number of Speed Settings | Continuous |
| Battery Platform | M18(TM) |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Series | M18(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Voltage | 18 V DC |
| Cutting Speed - Maximum | 540 SFPM |
| Includes Dual Trigger | Dual Trigger Not Included |
| Cutting Speed - Minimum | 0 SFPM |
| Cutting Width - Maximum | 3-1/4 in |
| Power Source | Cordless |
| Cutting Length - Maximum | 3-1/4 in |
| Blade Length | 35-3/8 in |
| Tool Series | M18 FUEL(TM) |
| Mfr. Model # | 2829-20 2529-20 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Band Saw Kit, Voltage 18 V DC, Blade Length 35 3/8 in, Number of Speed Settings Continuous, Number of Batteries Included 0, Battery Capacity Not Applicable, Battery Series M18(TM) REDLITHIUM(TM), Handle Type D-Handle, Tool Weight 7.67 lb, Cordless