Ratchet Kit: 35 ft-lb Fastening Torque, 35 ft-lb Torque - Max, 250 RPM No Load Speed, M12™
In Stock
$544.50
/each
Earn 544 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Ratchet Kit: 35 ft-lb Fastening Torque, 35 ft...
Item 435EH7
$544.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Drive Size | 3/8 in |
| Battery Platform | M12(TM) |
| Tool Series | M12(TM) |
| Fastening Torque | 35 ft-lb |
| Power Source | Cordless |
| No Load Speed | 250 RPM |
| Overall Length | 10-3/4 in |
| Motor Type | Brushed |
| Head Width | 1-1/8 in |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Includes Battery | Tool Only |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Voltage | 12 V DC |
| Drive Shape | Square |
| Mfr. Model # | 2457-20 49-66-7016 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Ratchet Kit, Cordless, Voltage 12 V DC, Fastening Torque 35 ft-lb, Drive Size 3/8 in, Side to Center 7/8 in, Head Width 1 1/8 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type Pistol Grip, Number of Batteries Included 0, Battery Capacity Not Applicable, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM), Overall Length 10 3/4 in, Wireless Tool Tracking No, Tool Weight 1.9 lb