Jobber Length Drill Bit: Letter M, 118° Point, TiN-Coated HSS
In Stock
$18.84
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CHICAGO-LATROBE Jobber Length Drill Bit: Letter M, 118° Point...
Item 434N62
$18.84
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CHICAGO-LATROBE |
| Flute Type | Spiral |
| ISO Material Group | P, N, M, K |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| List Number | 150-TN |
| Material | High Speed Steel |
| Point Type | Conventional |
| Standards | ANSI |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron, Stainless Steel |
| Overall Length | 4-3/8 in |
| Size Decimal Equivalent | 0.2950 |
| Flute Length | 3-1/16 in |
| Measurement System | Letter |
| Finish/Coating | TiN |
| Shank Diameter | 7.4 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Type | Straight |
| Drill Bit Size | M |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Mfr. Model # | 70313 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size M, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.2950, Letter, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0