Jobber Length Drill Bit: 13/64", 118° Point, Black Oxide HSS, Tang Shank
In Stock
$6.47
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CHICAGO-LATROBE Jobber Length Drill Bit: 13/64", 118° Point,...
Item 434J82
$6.47
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CHICAGO-LATROBE |
| Shank Type | Tang |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| Overall Length | 3-5/8 in |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Point Type | Conventional |
| Material | High Speed Steel |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Shank Diameter | 13/64 in |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Standards | ANSI |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Drill Bit Size | 13/64 in |
| Flute Length | 2-7/16 in |
| Flute Type | Spiral |
| List Number | 250AN |
| Number of Flutes | 2 |
| Size Decimal Equivalent | 0.2031 |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Mfr. Model # | 47482 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 13/64 in, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.2031, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0