Jobber Length Drill Bit: 13.2 mm, 118° Point, HSS
In Stock
$44.20
/each
Earn 44 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CHICAGO-LATROBE Jobber Length Drill Bit: 13.2 mm, 118° Point,...
Item 434G08
$44.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CHICAGO-LATROBE |
| List Number | 150D |
| Material | High Speed Steel |
| Point Type | Conventional |
| ISO Material Group | N |
| Flute Length | 101 mm |
| Shank Diameter | 33/64 in |
| Material Application | Brass, Copper, Bronze, Aluminum |
| Shank Type | Straight |
| Standards | DIN 338 |
| Finish/Coating | Bright (Uncoated) |
| Measurement System | Metric |
| Number of Flutes | 2 |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Flute Type | Spiral |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Size Decimal Equivalent | 0.5197 |
| Drill Bit Size | 13.2 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 151 mm |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Mfr. Model # | 45361 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 13.2 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.5197, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0